Atrakcje Pogórza Gubałowskiego

Widok z okolic Zadkowskiego Wierchu

Do Zakopanego przyjeżdża się zazwyczaj w Tatry. Giewont, Morskie Oko, Kasprowy Wierch to obowiązkowe punkty takiej wycieczki. Do tego jeszcze Krupówki i Gubałówka. A maszerując promenadą od górnej stacji kolei linowej na Gubałówkę w stronę Butorowego Wierchu wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy jak blisko jest pięknych i nie tak tłumnie uczęszczanych dróg wiodących mało popularnym, a przepięknym Pogórzem Gubałowskim.

Między Czarnym a Białym Dunajcem
Pogórze, czy Pasmo Gubałowskie rozciąga się pomiędzy dwoma górskimi potokami, Czarnym i Białym Dunajcem, zbiegającymi się w sąsiedniej Kotlinie Orawsko-Nowotarskiej w rzekę Dunajec. Jest tu wytyczone kilka szlaków turystycznych, ale tak naprawdę nie trzeba ani szlaków, ani mapy aby zwiedzić tu piękne zakątki z panoramą Tatr w tle.

Czerwony szlak
Najdłuższym i sztandarowym szlakiem Pogórza Gubałowskiego jest ten w kolorze czerwonym. Wiedzie on z Chochołowa do Poronina, ale ambitny turysta może zapuścić się dalej – w stronę Bukowiny Tatrzańskiej na polski Spisz aż do połączenia z niebieskim szlakiem w Pieninach Właściwych. Ostrysz, Wierch Ciche, Gubałówka, Furmanowa, to piękne i za wyjątkiem Gubałówki odludne miejsca, w których można naprawdę odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku na łonie natury.

Inne ciekawe miejsca
Wielu turystów spacerujących Gubałówką dochodząc do końca asfaltu stwierdza że „dalej już nic nie ma”. Jakże błędne stwierdzenie! Oczywiście słuszne w przypadku gdy szuka się stoisk z małą gastronomią i różnego rodzaju pamiątkami, czy podobnych atrakcji, natomiast dosłownie kilkaset metrów dalej jest cudna polana nieopodal Butorowego Wierchu, a kilka kilometrów dalej równie malownicza Polana Mietłówka, z której można zejść do Roztok by podziwiać Biały Dunajec w swej typowo górskiej postaci, z granitowymi okrąglakami na dnie. Tymi samymi, z których wykonane są podmurówki typowych góralskich drewnianych domków.

Poza szlakami
O ile w samych Tatrach zejście ze szlaku jest zabronione i stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia (a także dla kieszeni, jeśli spotkamy straż parkową) o tyle zwiedzanie Pogórza Gubałowskiego poza szlakami jest wręcz wskazane i nieść za sobą może tylko pozytywne wrażenia. Propozycją godną uwzględnienia niech będzie spacer grzbietem między Cichem, a Ratułowem. Widoki z Dudkówki, Grapy czy Zadkowskiego Wierchu zapierają dech w piersiach, a nie wymagają szczególnego przygotowania kondycyjnego, można więc zabrać na wycieczkę dzieci.

Gastronomia
Zakopane słynie z regionalnych karczm i restauracji, a także z gęsto usianej małej gastronomii. Na proponowane powyżej atrakcje należy zabrać ze sobą prowiant, ponieważ po drodze (i znowu: za wyjątkiem samej Gubałówki) nie znajdziemy miejsc, gdzie można kupić coś do jedzenia. Dla turysty, który poszukuje odpoczynku z daleka od zapachu kiełbasy i frytek będzie to jednak wyłącznie zaleta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *