Kluski scykane, czyli smaczny obiad pod góralsku

W Zakopanem chętnie zajadamy się oscypkami z żurawiną, kwaśnicą, plackiem po góralsku, żeberkami czy golonką, a prawdziwym przysmakiem na Podhalu są kluski scykane, czyli hałuski. Ciekawostką jest to, że hałuski nie są kluseczkami, które są typowym dla tego regionu daniem, bo goszczą na stołach mieszkańców Europy Wschodniej. Bardzo popularne są na Słowacji i Ukrainie. I tak jak kupujemy oscypki i jemy je na potęgę w Zakopanem, tak też te kluseczki warte są zakosztowania.

Ziemniaki plus mąka

Danie jest bardzo proste, a kluski ziemniaczane i w ogóle posiłki przygotowane na bazie ziemniaków pod postacią klusek są bardzo popularne w Polsce. Hałuski powstają ze starych ziemniaków z dodatkiem mąki, ale to nie jest sekret klusek scykanych. Można je przygotowywać na przynajmniej dwa sposoby.
Pierwszym sposobem, tym tradycyjnym, jest starcie ziemniaków, dodanie odstanej wody wyciśniętej ze startych ziemniaków, mąki, tyle, by zagęścić oraz soli. Kluseczki wrzuca się na wrzątek, odmierzając łyżką, można prosto z deski. Dzięki temu zawdzięczają swoją nazwę scykane. Drugi sposób, z takimi kluseczkami spotkamy się u naszych sąsiadów, na Słowacji, to hałuski z ugotowanych ziemniaków. I dodaje się nie tylko mąkę, ale i jajka. W tym kraju halušky uznawane są za potrawę narodową. Ciekawostką jest, że na Ukrainie mają nawet swój pomnik. Jak więc jesteś w Zakopanem, to koniecznie ich spróbuj.

Regionalne smaki

Wyjeżdżając na urlop na Podhale koniecznie spróbuj wszystkiego dobrego, co daje ta ziemia. Już teraz można zamówić nawet śniadania regionalne przez stronę: https://www.break-fast.pl/. Są to zestawy śniadaniowe na ciepło. Wędliny, kiełbasy wędzone naturalnymi sposobami, jajka od górali, nie wspominając o serach bo to rzecz oczywista. Co ciekawe, decydując się na śniadanie z dostawą, spróbujesz prawdziwych rarytasów, jak swojski pasztet i smalczyk. A wszystko uzupełniają warzywa. Już teraz można smakować Tatry nie tylko w karczmach, ale też zamawiając śniadanie online- to jedyna droga zamówienia. Dostawa na terenie Zakopanego i Kościeliska jest bezpłatna. Do wyboru jest kilka zestawów śniadaniowych, również coś na słodko dla dzieci, dla wegetarian i dla poszukujących konkretnej dawki energii z rana w postaci wędlin i kiełbasek. Wracając do hałusek, to można ich spróbować w wielu karczmach i warto przynajmniej w kilku, by porównać.
Hałuski są podawane najczęściej ze skwarkami, ale spotkasz się również z podawaniem ich z ciepłym mlekiem bądź serem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *