Zakopane: atrakcje dla dorosłych i dzieci latem oraz zimą

fot. Marcin Szkodziński

Zakopane, to jedna z nielicznych miejscowości, gdzie niezależnie od pory roku oraz wieku turysty, po prostu nie da się nudzić. Bliskość Tatr, duża ilość wyciągów narciarskich, aquaparków, karczm i muzeów sprawia, że każdy niezależnie od pory roku znajdzie tu zajęcie dla siebie.

Turyści, którzy jako cel swojej podróży wybiorą Zakopane na pewno nie będą się nudzić. Zarówno dorośli, jak i rodziny z dziećmi mogą liczyć na moc atrakcji w mieście pod Giewontem.

Atrakcje Latem

Góry oraz miejscowości położone blisko gór słyną z umiarkowanego klimatu. Oznacza to, że latem, gdy w wielu miejscowościach doskwiera upał, tu temperatury będą o 5 – 10 stopni niższe.
Lato oraz jesień to także wspaniały czas na górskie wędrówki. Bajeczne widoki Tatrzańskich szczytów oraz doliny wprawią w zachwyt zarówno dorosłych, jak i dzieci.
Po przygodzie na górskich szlakach warto pomyśleć o odpoczynku. Nic tak nie zrelaksuje zmęczonych nóg jak kąpiel w termalnej wodzie.
Latem w Zakopanem i okolicach mamy do wyboru aż siedem aquaparków i term:
Aquapark Zakopane – centrum miasta
Kąpielisko na Polanie Szymoszkowej – 2 km od Krupówek
Termy Szaflary – 14 km od Zakopanego
Termy Gorący Potok – 14 km od Zakopanego
Termy Bukovina – 17 km od Zakopanego
Chochołowskie Termy – 17 km od Zakopanego
Terma Bania – 24 km od Zakopanego
Po odpoczynku w wodzie warto pomyśleć o dobrym posiłku. Ze znalezieniem karczmy, restauracji, czy sushi baru nie będzie większych problemów. Zakopane oferuje kilkadziesiąt miejsc, gdzie można dobrze zjeść. Znajdziemy tu zarówno fast – foody, jak i typowe góralskie karczmy. Znajdzie się także coś dla miłośników bardziej wykwintnego jedzenia.
Jeżeli do restauracji wybieramy się z dzieckiem warto wcześniej sprawdzić, czy w lokalu są udogodnienia dla małych klientów. Krzesełko do karmienia jest niemal standardem, jednak w niektórych karczmach i restauracjach jest specjalne menu dla dzieci.

Atrakcje zimą

Kiedy słońce schodzi niżej, a temperatury spadają poniżej zera w Zakopanem oraz okolicznych miejscowościach pojawia się śnieg, a miasto zaczyna na nowo tętnić życiem. Spotkanie narciarza, czy snowboardzisty czekającego na przystanku na autobus jest tu czymś zupełnie normalnym. Czasami zdarza się także, że Krupówkami zjeżdżają w dół skitourowcy, a na zaśnieżonych ulicach między samochodami jeżdżą skutery śnieżne.
Wybierając się na zimowy lub wiosenny wypoczynek warto pomyśleć o narciarskiej przygodzie. Na szczęście przy każdym stoku znajdziemy wypożyczalnię nart oraz instruktora, dzięki czemu od białej przygody dzielą jedynie chęci.
Zakopane oraz okoliczne miejscowości oferują łącznie kilkaset kilometrów tras narciarskich. Są zarówno trasy bardzo delikatne zwane „oślimi łączkami” dla początkujących oraz trasy na Kasprowym Wierchu dla najbardziej wymagających.
W zimowej ofercie znajdą się także trasy do narciarstwa biegowego oraz lodowiska do jazdy na łyżwach.
Po zimowym szaleństwie warto się wybrać do sauny lub wybrać się na kulig z pochodniami zakończony ogniskiem z góralską muzyką oraz tańcami.

Niezależnie od tego jaką porę roku wybierzemy na urlop w Zakopanem, zawsze znajdziemy tu mnóstwo atrakcji do aktywnego spędzenia czasu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *