Krupówki – idealne miejsce na spacer

Zakopane to niewątpliwie najbardziej znany kurort w Polsce. Tatry z bliska chce zobaczyć niemal każdy, choć nie każdy ma dość sił by zwiedzić ich szczyty. Za to na siły każdego jest spacer po Krupówkach, które nawet najbardziej wybrednemu turyście mają coś ciekawego do zaoferowania. I to bez względu jak zasobną ów turysta ma kieszeń.

Kupić, nie kupić, pooglądać warto
Już sam spacer Krupówkami to ciekawe wrażenia estetyczne. Niedawno władze miasta wprowadziły przepisy zakazujące nachalnych reklam i podczas marszu ulicą liczącą sobie ok. 1100 metrów można zobaczyć galerie sklepów oferujących różne towary (bardzo dużo sklepów turystycznych i sportowych), ale także ciekawe budynki w różnych stylach. Co prawda pierwszy dom wzniesiono tu około 150 lat temu, ale przez ten czas deptak bardzo się zmieniał, zwłaszcza że kilkakrotnie dotykały go mniejsze lub większe pożary. Na Krupówkach nie brakuje też elementów regionalnych. Od stoisk z oscypkami, po dorożki konne (zimą sanie) z woźnicami zwanymi tu fiakrami. Deptak został wyremontowany na przełomie XX i XXI wieku, wybrukowany i wyposażony w stylowe elementy małej architektury. Zakopane udowodniło, że tradycję i nowoczesność da się połączyć.

Na obiad
Co prawda wyżywienie w Zakopanem, a w szczególności na Krupówkach do najtańszych nie należy, warto zajrzeć do regionalnych karczm i spróbować choćby kwaśnicy na żeberkach. Kto nie przepada za baraniną ani za oscypkiem, znajdzie tu fast foody i pizzerie. Są tez sieciowe punkty gastronomiczne, cukiernie, kawiarnie, tradycyjna lodziarnia, puby, a nawet wielka sala zabaw dla dzieci ze świeżymi sokami i przekąskami. Na stoiskach regionalnych oprócz regionalnych serów można kupić inne domowe przetwory, czy miód od miejscowych pszczelarzy.

Na zakupy
Roztargniony turysta ucieszy się, że na Krupówkach może znaleźć praktycznie wszystko, czego zapomniał zabrać z domu. Nawet jeśli to jest plecak z całym wyposażeniem w środku. Sklepów sportowych i turystycznych jest tu wiele, praktycznie wszystkie znane marki i ekwipunek od podstawowego, do specjalistycznego wspinaczkowego. Zimą kto poczuje nagły zew białego szaleństwa, może zaopatrzyć się w kompletny nowoczesny sprzęt narciarski i ubraniem i kaskiem włącznie. Przy deptaku dysponując kartą płatniczą można nawet zarezerwować bilet na kolejkę na Kasprowy Wierch. U dołu Krupówek mieści się wielki plac targowy i stacja kolei linowo-terenowej na Gubałówkę, inną znaną promenadę. Ale to już temat na oddzielny artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *