Pogoda w górach

Wybierając się do Zakopanego należy pamiętać o swoistym mikroklimacie panującym na Podhalu, a w szczególności o bardzo zmiennej pogodzie. Potrafi ona tu zaskoczyć turystę, a wystarczy poświęcić odrobinę uwagi na przygotowanie się do niej przed wyjazdem, by niespodzianki nie sprawiły nam kłopotu.

Przeciwdeszczowa kurtka
Obok latarki i podręcznej apteczki jest ona absolutnie obowiązkowym wyposażeniem dla wyruszających w góry, a już bezwzględnie trzeba ją zabrać kiedy w wycieczce uczestniczą dzieci. I nie sam deszcz stanowi problem, ponieważ nie woda jest zagrożeniem, a przemoknięcie połączone z przewianiem. Nie chodzi tu nawet o słynny halny, który z racji swojego charakteru wieje tylko zimą, ale o zwykły wiatr, który na szlakach poza lasem potrafi wychłodzić najbardziej odpornego turystę. Pamiętać też należy, że śnieg w maju, czy we wrześniu w Tatrach do rzadkości nie należy.

Dobre buty
Większość szlaków, poza asfaltowymi dojściami/dojazdami to szlaki kamieniste, lub naturalne ziemne. Nawet krótkotrwały opad potrafi szorstki suchy granit zamienić w mokrą ślizgawkę, a ubitą drogę w błoto. Na pewno więc należy zadbać by obuwie zabierane na wycieczkę do zakopanego miało przyczepną podeszwę, a cholewki sięgały ponad kostkę. Nie trzeba w tym celu drenować portfela na komplet markowego, technicznego obuwia dla całej rodziny, którego zakup pochłonie dobrą pensję. Zwykłe duty trekkingowe wystarczą, a dzieciom na lekki spacer doliną wystarczą gumowce.

Prognoza pogody
Jednym z podstawowych błędów popełnianych przez turystów w Zakopanem jest ignorowanie prognozy pogody. Nawet jeśli synoptycy czasem się mylą, należy sprawdzać aktualne meteo. Latem w Zakopanem dość częste są krótkie intensywne opady deszczu, które są uwzględniane w prognozach. Nie zepsują one całego dnia, ale potrafią uprzykrzyć wycieczkę osobom nieprzygotowanym na deszcz. Na większości szlaków nie ma wiat, pod którymi można się schronić przed opadem, a raz zmoczone ubranie wysycha kilka godzin, co nie jest przyjemne dla nikogo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *